Fundamenty to kluczowy element każdego budynku – to na nich opiera się cała konstrukcja i to one mają zasadniczy wpływ na jego wytrzymałość i odporność na różnorodne czynniki. Jako że fundamenty znajdują się najbliżej ziemi, to są także znacznie bardziej narażone na różne szkodliwe czynniki – jeśli zacznie się w nich proces niszczenia, to wkrótce może on objąć także kolejne kondygnacje – dlatego stosuje się izolacje przeciwwilgociowe.
Przeciwwilgociowa izolacja fundamentów – co to takiego?
Są to wszelkie działania, które wymagają także zastosowania odpowiednich materiałów, i które mają na celu zabezpieczyć fundamenty i tym samym również cały budynek przed szkodliwym działaniem przede wszystkim wilgoci i wody oraz znajdujących się w niej szkodliwych substancji. Ty samym fundamenty chroni się przed korozją, a ściany w domu zarówno przed pojawianiem się pleśni i grzybów, jak i jeszcze groźniejszymi ubytkami w tynkach. O izolacji trzeba pomyśleć zanim zostanie zastosowania wylewka betonowa na fundamenty.
Rodzaje izolacji przeciwwilgociowych
W budynkach można wykonać trzy rodzaje izolacji przeciwwilgociowych. Jest to izolacja lekka, średnia i ciężka. Rodzaj zastosowanej izolacji uzależniony jest od bardzo różnych czynników, a najistotniejszy z nich to rodzaj gruntu oraz jego przepuszczalność. Zazwyczaj więc stosuje się izolację przeciwwilgociową lekką i średnią, która przeznaczona jest dla gruntów przepuszczalnych, czyli takich jak żwiry i piaski, oraz tam, gdzie poziom wód gruntowych nie sięga do poziomu fundamentów. Izolację ciężką stosuje się na trudnych hydrologicznie terenach . Ponadto rozróżnia się izolację pionową oraz poziomą.
Przeciwwilgociowa izolacja pozioma oraz pionowa
Zarówno izolacja pionowa, jak i pozioma ma nieco inne zadania. Wylewka betonowa zastosowana w fundamentach powinna być zabezpieczona zarówno od strony gruntu, jak i między fundamentami i ścianami parteru – oznacza to, że trzeba fundamenty zabezpieczyć poziomo oraz pionowo. Izolacja pozioma oznacza, że wilgoć nie będzie przedostawać się do murów, ponieważ pomiędzy ścianą a ławą fundamentową lub między ścianami parterowymi i fundamentem zostały umieszczone specjalne materiały hydroizolacyjne, które zapobiegają absorpcji wody i wilgoci. W przypadku izolacji poziomej materiałami hydroizolacyjnymi pokrywa się fundamenty od strony gruntu oraz od środka.
Jakie materiały stosuje się do przeciwwilgociowych izolacji?
Wylewka betonowa zastosowana w fundamentach może być zabezpieczona różnymi materiałami budowlanymi. Przede wszystkim stosuje się do tego celu masy bitumiczne, asfaltowe oraz lepiki, a także papy, masy KMB, specjalne folie tzw. membrany oraz elastyczne szlamy uszczelniające cementowe. Izolację przeciwwilgociową można pominąć, jeśli fundamenty wykonuje się z betonu wodoszczelnego, ale praktyka pokazuje, że nawet w takich sytuacjach lepiej ją zastosować. Ponadto o izolacji trzeba pomyśleć już przed wykonaniem fundamentów – co prawda można ją również później przeprowadzić, ale nie jest to łatwe przedsięwzięcie.
Super pomocny i bardzo ciekawy artykuł techniczny. Właśnie za takie teksty cenię Wasz portal i trzymam kciuki za dalszy rozwój 🙂 Pozdrawiam!